Renkli Taşlar

ZÜMRÜT

Bu muhteşem mücevher taşı üzerine sayısız fantastik hikayeler söylenmiştir. Günümüzde hala en değerli zümrütlerin bulunduğu Güney Amerika’nın İnka ve Aztek medeniyetleri zümrüdü kutsal mücevher taşı olarak nitelendirmekteydi. Hintliler tarafından ortaya konan kutsal yazıtlarda bu kıymetli yeşil mücevher taşı hakkında konu açılarak ‘Zümrütler iyi şans getirir…’ ve ‘Zümrüt iyilik getirir…’ gibi yazılara rastlamaktayız. Zümrütler muhteşem mücevherlerdir. Bunlar dünyanın en güzel, bir insanın hayal edebileceği en yoğun ve en yaygın yeşil renge sahiptir: zümrüt yeşili. Bunların içine bir takım eklemeler yapılabilir. En üst kalitede, ince zümrütlerin elmaslardan da iyi daha değerli oldukları söylenir.
 
YAKUT
Yakut, çok renkli korindon ailesinin bu muhteşem kırmızı üyesi; alüminyum oksitten ve kromdan, aynı zamanda, hangi tortudan olduğuna bağlı olarak, diğer elementlerin de nitelikli zerrelerinden meydana gelmiştir. Ancak, gerçekten iyi renk ve berraklıkta, dünya madenlerinde bu mücevhere çok seyrek rastlanır. Hangi renk size kendiliğinden aşkı ve canlılığı, ihtirası ve gücü çağrıştırır? Cevabı açıktır, değil mi? Kırmızı. Kırmızı aşkın rengidir. Bu renk etrafına sıcaklık ve güçlü bir canlılık hissi yayar. Ve kırmızı ayrıca yakutun, kıymetli taşların kralının da rengidir. Kıymetli taşların büyüleyici dünyasında, yakut tartışmasız liderdir. Binlerce yıldır yakut, Dünya’daki en değerli kıymetli taşlardan biri olarak kabul edilmektedir.
 
SAFİR 
Safir, üyelerinin üstün sertliği ile tanımlanan korindon grubuna aittir. (Mohs ölçeğinde 9) Gerçekten de sertlikleri yalnızca elmas tarafından geçilmiştir – zaten elmas da dünyada bulunan en sert mineraldir! Bu sertliğin sayesinde, safirlerin bakımı kolaydır, taşıyıcısının yaptığı olağan bakımdan başka hiçbir şeye gerek kalmaz. 
Mavi, safirin ana rengidir. Mavi ayrıca insanların yüzde ellisinin, bayan ve erkeklerde benzer oranda, favori rengidir. Biz bu rengi, safirle güçlü bir bağ kuracak şekilde, sempati ve harmoni, arkadaşlık ve sadakat ile ilişkilendiriririz. Kalitesine olan intiba, onların uzun vadedeki değerlerini ortaya koyar. Başlarda çok da kabarmayan bir tutku olmakla beraber, daha soğukkanlı, karşılıklı anlaşılabilen ve sarsılmaz bir güven yaratır.
 
TANZANİT
 
Tanzanit 1967 yılına kadar bilinmeyen bir taş türüydü. Aslında Tanzanit yaklaşık 600 milyon yaşında, ama 1967 yılına kadar Tanzanya’daki Kilimanjaro dağın eteklerinde bulunan Merelani vadisinde gizli bir hazine gibi gömülü kaldı. Gemoloji alanında daha önce keşfedilen hiçbir yeni değerli taş bu kadar kısa sürede dünya pazarında böyle başarı yakalayamamıştı. Evrensel olarak bilinen Tanzanit ismi, ünlü mücevher markası Tiffany tarafından bulundu. Dünyaya bu taşı ilk Tiffany tanıttı ve Tanzaniti son 2000 yıl içerisinde keşfedilen en güzel mavi taşı olarak ilan etti. Tiffany Tanzanitin dünyada sadece iki yerde, Tanzanya’da ve Tiffany’de bulunabileceğini gururla ifade ediyordu.
    
MÜCEVHER YAPIMINDA KULLANILAN  DİĞER BAZI DEĞERLİ TAŞLAR
Zeberced, Yıldız Taşı, Tanzanit, İyolit, Aleksandrit, Zirkon, Yeşim, Turkuaz (Firuze), Topaz,  Sitrin, Opal, Oniks, Oltu, Mercan, Lapis, Krizopras, Kristal Kuvars, Kehribar, Kalsit, Garnet, Florit, Azurit, Aytaşı, Ametist, Amazonit, Akuamarin, Akik, 
Paylaş:
Maillist:
Web Page
ANASAYFA   •   ZRGR ONLINE SATIŞ   •  KURUMSAL   •   SİTE HARİTASI   •   ŞARTLAR ve KOŞULLAR   •   İLETİŞİM BİLGİLERİ