Elmas Madeni

Yeryüzünün yaratılması ile birliktede yerkürenin çekirdeğinin derinliklerinde, yüksek ısı ve basınç altında, yükselen lav eriyiklerinin içinde yerin derinliklerinden yer yüzeyine aşırı bir süratle yolculuk ederek oluştu. Daha sonra su, rüzgar ve aşırı soğuğun hiddetine maruz kalarak toprağın altına gömüldüler. Bu elementin sadece çok küçük bir kısmı kesime, cilaya ve mücevher yapımına uygun kalitede ve boyutta bu inanılmaz yolculuk sonrası hayatta kalmayı başarabildi.

 

Elmas, bilinen en sert madenlerden biridir ve en değerli bir taştır. Elmasın içine girebilen tek şey ışıktır. Elmas kendisi dışında hiçbir araçla kesilemez, gizemli bir biçimde en hiddetli ateşte bile zarar görmezler ki bu da elmasın doğaüstü güçleri olduğu inancına yol açar. Elmasın tartılmasında ölçü birimi olarak karat kullanılır. (1 karat 200 miligrama eşittir).

 

Elmas, doğal madenin adıdır. Bu doğal maden, “elmas kesim” formunda kesildiğinde elde edilen taşa “elmas” deniyor. Aynı elmas madeni, kesim yüzeyi daha fazla ve alt kısmı kubbe gibi olan özel bir formda kesildiğinde ise daha ışıltılı olan “pırlanta"ya dönüşüyor. Elmasın kesim yüzeyi daha az ve alt kısmı düzdür. Pırlantanın kesim yüzeyi daha çok ve alt kısmı kubbe gibidir. Genelde 57 fasetli kesim yapılır. Aynı madenden üretilmiş olsalar da kesim özelliğinden dolayı pırlanta elmastan daha değerlidir.

 

Elmas madeni link: http://geology.com/

Paylaş:
Maillist:
Web Page
ANASAYFA   •   ZRGR ONLINE SATIŞ   •  KURUMSAL   •   SİTE HARİTASI   •   ŞARTLAR ve KOŞULLAR   •   İLETİŞİM BİLGİLERİ