4C Kuralı

4 C Kuralı Nedir?

 
Dünya standardı olarak elmasın kıymeti dört faktörle ilgilidir.
Bu 4C kuralıyla ifade edilir: Karat (Carat weight), Renk (colour), Berraklık (Clarity), Kesim(cut).
 
 
Karat (Carat weight):
 
Pırlantanın ağırlığı karatla ölçülür. Karat büyüklük değil ağırlık birimidir. Bir karat 0.2 gramdır.
Pırlantanın karatı (ağırlığı) arttıkça fiyatı yükselir. Fakat bu yükseliş lineer değildir. Karat başları gibi belli atlama noktaları vardır. Örneğin; 0.95 karatlık bir pırlanta, diğer tüm özellikleri aynı olan 1.01 karatlık bir pırlantaya göre çok düşük fiyatlı olabilir. Ayrıca karat tek fiyat kriteri değildir. Aynı karata (ağırlığa) sahip ürünler; rengine, berraklığına ve kesimine göre çok farklı meblağlarda olabilirler.
 
Renk (Colour):
 
Pırlanta kesilmiş elmas için en uygunu renksiz olanıdır. Ama bu renksizlik de yine içine nüfuz eden elementler sebebiyle farklı tonlardadır. Bu farklı tonlar, D tonundan başlayıp E, F, G,... Z ye kadar sınıflandırılır, 20 adettir. En nadir bulunan ve kıymetli elmas renkleri sırasıyla D, E, F ve G dir.
 
Berraklık (Clarity):
 
Tabiattaki her elmas asırlar süren bir oluşum süreci geçirmiştir ve farklı mineralleri içinde saklamaktadır. Bu minerallerin parmak izleri doğallığın işareti olmakla beraber, izler ne kadar az olursa pırlanta o kadar çok ışık yansıtır, parlar ve değer kazanır.
 
Berraklık sınıflandırılırken, izlerin doğallığı, büyüklüğü, adedi, yeri ve değişkenliği incelenir. Sınıflandırma cetveli; nadir bulunan FL (kusursuz) ile başlar vvs1, vvs2, vs1, vs2, sı1, sı2…  I3-(lekeli) diye sınıfladırılır. Berraklık fiyatta etken faktörden biridir.
 
Kesim (Cut)
 
Pırlantanın karatı, rengi ve berraklığına insan eli değmemiştir, tamamen doğa mahsulüdür. Bütünüyle tabiatın bize sunduğu şekliyle elimizde olan pırlantanın ışıltısı, nihai olarak kesim ustasının mahareti ve kullanılan teknoloji ile maksimuma ulaşır. Pırlantanın maksimum miktarda ışık yansıtması için, kesim açıları ve uzunluk oranları gibi ince matematiksel kurallar vardır. Kesim ne kadar kaliteli, incelikli ve teknik ise pırlantanın parlaklığı, ışıltısı ve kıymeti o kadar artar.
 
Türkiye’de pırlanta laboratuarı: http://www.diyamandi.com
Paylaş:
Maillist:
Web Page
ANASAYFA   •   ZRGR ONLINE SATIŞ   •  KURUMSAL   •   SİTE HARİTASI   •   ŞARTLAR ve KOŞULLAR   •   İLETİŞİM BİLGİLERİ